صفحه اصلی مصیبتِ کمبودِ کتابهایی در زمینۀ هیپنوتیزم درمانی

مصیبتِ کمبودِ کتابهایی در زمینۀ هیپنوتیزم درمانی

 

مصیبتِ کمبودِ کتابهایی در زمینۀ هیپنوتیزم درمانی


از حدود 4 سال پیش متوجه کمبود شدید کتاب در زمینۀ هیپنوتیزم درمانی شدم ، زیرا می دیدم درحالیکه درمیان انبوه افرادی که به هیپنوتیزم عشق و علاقه نشان می دهند ، اکثریت عظیمی به هیپنوتیزم درمانی علاقه دارند ، این درحالی بود که با وجود انتشار و ترجمه تعداد زیادی کتاب در زمینۀ هیپنوتیزم ــ که بیشتر به ارائه روشهای جدیدتر و پر راندمان تری از تکنیکهای القای خلسه ، روشهای مؤثرتری برای عمیقتر کردن خلسه و احیاناً بحثهای متضادی دربارۀ پدیده های هیپنوتیزمی می پرداختند ــ کتابی جامع که محتوی تمام روشهای هیپنوتیزم درمانی برای تمام قسمتهای بدن بوده باشد ، موجود نبود . منظور بصورت روشن تر این است که برای آشنایی و درمان تمام بیماریهای روانی ، سادوک و کاپلان یک جلد کتاب جامعی ارائه داده اند و برای تمام بیماریهای کودکان نلسون و برای تمام بیماریهای داخلی ، کتاب جامعی توسط هاریسون ، سسیل و ... منتشر شده است .

 

شگفت انگیزتر اینکه در حالیکه ما ــ یعنی من و همکارانمان ــ کلاسهای متعددی برای آموزش هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی تشکیل داده بودیم ، هرگز کتاب معتبر ــ حتی نیمه معتبری ــ تحت عنوان کتاب جامع هیپنوتیزم درمانی در اختیار نداشتیم و در این دوره های آموزشی حتی چند صفحه پلی کپی هم در زمینه هیپنوتیزم درمانی در اختیار دانشجویان قرار نمی دادیم و در نتیجه از دهها هزار افرادی که درسراسر کشور به کلاسهای هیپنوتیزم درمانی روی آورده و حتی دیپلم هیپنوتیزم درمانی دریافت کرده اند و یا به تهران آمده و در طیف وسیعی از کلاسها شرکت کرده اند ، الان در تمام ایران حتی به اندازه انگشتان یک دست ــ یعنی 5 نفر ــ در بیـن پزشکان و روان شناسان بالینی افرادی وجود ندارند که با هیپنوتیزم درمانی تمام بدن ــ حتی یک بخش مثل کودکان ، زنان و مامائی ، دستگاه گوارش ، دستگاه تنفس و ... آشنایی کاربردی داشته باشند .


با کوششهای زیادی که انجام دادم ، متوجه شدم که در انتشارات مؤسسه بین المللی آمازون ، کتابی توسط جان واتکینس ــ رئیس انجمن هیپنوتیزم بالینی و آزمایشگاهی آمریکا چاپ شده است که شکل و شمایل این استاد عالیقدر و شرح مختصری از مقامات و درجات او ــ در متن همین مطلب چاپ شده و این اثر درحدود 400 صفحه و به بهای 40 یورو وجود دارد که با زحمات زیادی این کتاب تهیه و تمام آن ترجمه شد که نیمۀ اول آن با عنوان روشهای هیپنوتیزم درمانی در 320 صفحۀ متـراکم چـاپ و بـا یـارانه ای که انـتشارات اطلاعـات ( تلفن 29993242 ) برای کتابهای علمی تحمل می کند ، با قیمت پانزده هزار تومان در دسترس است . اکیداً توصیه یا خواهش می کنم این کتاب را تهیه کنید .

خلسه و درمان

کتاب دیگر که مهربانانه توسط آقای محمد کاظم طباطبائی به اینجانب معرفی شد ، کتاب حجیم خلسه و درمان تألیف اشپیگل ها ــ پدر و پسر ــ بود که یک قسمت آن که به شرح دیدگاه متفاوت ــ حتی متضاد ــ آنها با هیپنوتیزم اریکسونی می پردازد ، توسط ما ــ رضا جمالیان و محمد کاظم طباطبایی ترجمه و چاپ شده و می توانید این کتاب سنت شکن ــ حتی ساختار شکن ــ را از انجمن هیپنوتیزم بالینی و یا مطب اینجانب با شماره تماس : 77561318 به قیمت سی هزار تومان تهیه کنید .


آنچه که در اینجا به معرفی آن می پردازیم ، کتاب کوچکی با نام هیپنوتیزم درمانی پیشرفته است که نحوۀ هیپنوتیزم درمانی را با روش اشپیگل ها شرح می دهد که درحدود 3 سال پیش توسط ما ترجمه و توسط همسر نازنینم ــ خانم فرحناز مصنع ــ در همان حدود 3 یا 4 سال پیش تایپ و صفحه آرائی شده بود و دراین مدت که به علت وفات متوالی چند نفر از بستگان درجه اول اینـجانب ، برای من حوصله ای باقی نمانده بود ، در بایگانی مطالب ترجمه شده اینجانب دور از دسترس بود که خوشبختانه پیدا شد و مانند ترجمه کتاب EGO STATES تألیف پروفسور واتکینس و همسر دانشمندش هلن واتکینس که تقریباً از پیدا شدن آن قطع امید کرده ام نشر و به زودی برای چاپ آماده و روش جدید و کاملاً متفاوتی در زمینه هیپنوتیزم درمانی ، در اختیار دوستداران هیپنوتیزم درمانی قرار می گیرد . این کتاب کوچک ، محتوی حجیم عظیمی از مطالب علمی و جدید درباره هیپنوتیزم علمی و هیپنوتیزم درمانی است که برای این ضعیف ، مطالعه از آنها بسیار آموزنده و شگفت انگیز بود .