Сайт joomix.org
مقالات
images/corona_consult.png

نوشته ی دکتر رضا جمالیان

MD , MPH , DTM&H

حقایقی در مورد هیپنوتیزم درمانی

و شرایط هیپنوتیزم درمانگرایی

بسیاری از کسانی که به آموزش هیپنوتیزم می پردازند ، هدف آنها یادگیری هیپنوتیزم درمانی و بکار بردن این روشهای درمانی است . برخی از مؤسسات در تبلیغات خود متذکر می شوند که می توانند در مدتی که در آگهی های مختلف آنان از 60 ساعت ، 80 ساعت ، 120 ساعت و 145 ساعت متفاوت است ، هیپنوتیزم درمانی را به کلیه کسانیکه این دوره را طی کرده آموخته و گواهی معتبر به کسانیکه این دوره ها را طی کرده اند ، بدهند . ولی در حقیقت :

1 ـ براساس قوانین ایران که سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداری بر آن اکیداً نظارت می کنند :

* اجازه و حق انجام هرگونه درمانی از جمله هیپنوتیزم درمانی فقط برای پزشکان و دندانپزشکانی است که از یک دانشگاه معتبر و مورد قبول وزارت علوم مدرک دکترا گرفته و در سازمان نظام پزشکی هم نام نویسی کرده و شمارۀ نظام پزشکی گرفته اند ، مجاز است .

* بجز پزشکان و دندانپزشکانی که درسازمان نظام پزشکی نام نویسی کرده اند ، هر فردی که  اقدام به هرنوع درمانی ــ از جمله هیپنوتیزم درمانی بکند ــ با اتهام دخالت در امور پزشکی به دادگاه و زندان کشانده می شود .

 

 

 

در شرایط کنونی نرسهای فارغ التحصیل که در سازمان نظام پرستاری نامنویسی کرده و عنوان مهم و معتبر RN را دارند ، در بیمارستانها حق ندارند سرخود حتی یک قرص آسپیرین را برای دردهای جزیی به بیماران تجویز کنند و حتی یک تزریق وریدی از دارویی را که پزشکی تجویز کرده ، انجام دهند .


به این ترتیب پرستاران لیسانسه که در سازمان نظام پرستاری ثبت نام کرده و درجۀ مهم R.N. را دارند ، با آنکه به عنوان یکی از مهمترین اعضای تیم پزشکی مراقبت 24 ساعته از بیماران بدحال را بعهده دارند ، این چنین از انجام انواع اقدامات درمانی منع قانونی دارند ، حالا مشاهده بفرمائید که دانشجویان پرستاری ، مامایی ، فیزیوتراپی ، مددکاری اجتماعی ، پزشکی قانونی و ... که با وعده های طی دورۀ هیپنوتیزم درمانی و کسب پروانۀ معتبرِ هیپنوتیزم درمانی مبالغ زیادی به کسانیکه اخلاق و قانون را نادیده گرفته و این افراد ساده و خوش باور را با توهم هیپنوتیزم درمانگر شدن به اعمال مجرمانه می کشانند ، این دانشجویان یا فارغ التحصیلان چه عاقبتی ممکن است داشته باشند . اگر به این حرفها شک دارید ، به سازمان نظام پزشکی یا وزارت بهداشت و درمان مراجعه بفرمائید .

انجام هیپنوتیزم درمانی و انواع درمانهای دیگر

برای پزشکان و دندانپزشکانی که دیپلم دکترای خود را از یک دانشگاه معتبر گرفته و در سازمان نظام پزشکی نامنویسی کرده و شمارۀ نظام پزشکی گرفته اند ، انجام تمام روشهای درمانی از لحاظ قانونی بلامانع است و برای انجام درمانهای متعددی که با عناوین جانشین ، جانبی ، مکمل و ... معرفی می شوند، نیاز به مجوز یا پروانه ای ندارند .

ولی برای اینکه فردی ــ اعم از پزشک یا دندانپزشک هیپنوتیزم درمانی را یاد بگیرد ، حداقل طی تمام این مراحل لازم است . پزشکان برای انجام هیپنوتیزم درمانی ، به هیچ  مدرکی و یا طی هیچ دوره ای نیاز ندارند .

1 ـ طی دورۀ مقدماتی هیپنوتیزم که شامل تهیه و یادگیری 3 جلد کتاب آموزشی انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا و طی دورۀ آموزش عملی که شامل 2 یا 3 روز کارآموزی تکنیکهای القای خلسه و ... است که در آمریکا زیر نظر گروهی از بهترین هیپنوتیزورهای پزشکی صورت می گیرد .

2 ـ از آنجا که در هیپنوتیزم درمانی از تکنیکها و روشهای خاصی استفاده می شود ، فراگیری این مهارتها در ایران تنها در کتاب 320 صفحه ای روشهای هیپنوتیزم درمانی تألیف جان واتکینس Ph.D. ، پرزیدنت انجمن جهانی هیپنوتیزم بالینی و آزمایشگاهی مقدور است که با قیمت پانزده هزار تومان در تهران یا شهرستانها می توانید از طریق [ تلفن : 29993242 ] بصورت اینترنتی از انتشارات اطلاعات خریداری کنید . نیمه دوم یا جلد دوم کتاب روشهای هیپنوتیزم درمانی که شامل چگونگی انجام هیپنوتیزم درمانی انواع بیماریهای تمام قسمتهای بدن است ، با دقت و کاملاً روان  توسط اینجانب ترجمه و تایپ شده و هر زمان که صلاح بدانم ، برای چاپ به انتشارات اطلاعات که با بهترین کیفیت و کمترین قیمت کتابهای علمی را با ارائه یارانه به کتابهای علمی و آموزشی چاپ می کند تقدیم می دارم. فعلاً هم این کتاب بصورت خصوصی به برخی از افراد واجد شرایط ، آموزش داده می شود .

کسب اطلاعات مقدماتی در زمینه هیپنوتیزم درمانی

در ایران برای آموزشِ هیپنوتیزم بالینی بصورت علمی و درست ، می توانید از یکی از این دو راه استفاده کنید .

1 ـ مطابق روش انجمن هیپنوتیزم بالینی آمریکا ، هر فردی که بخواهد تمام اطلاعات و آگاهیها در زمینه آموزش هیپنوتیزم را کسب کند ، می تواند از 3 جلد کتاب آموزشی هاموند و یا تنها جلد سوم آن را که 400 صفحه و محتوی مطالب 2 جلد اول و دوم هم هست ، به قیمت فقط 16000 هزار تومان از طریق تلفن : 29993242 از انتشارات اطلاعات خریداری و درمدت یک یا 2 روز با پیک یا پست سفارشی در پهنای کشور عزیزمان این کتابهای واقعاً نفیس را دریافت کنید .

کسانیکه عاشق آشنایی با هیپنوتیزم بالینی و هیپنوتیزم درمانی هستند ، لازم است این دو کتاب را تهیه و با دقت مطالعه کنند .

وضعیت هیپنوتیزم درمانی در شرایط کنونی در ایران

در شرایط کنونی هیچ فردی ـ ازجمله این ضعیف ـ با هیپنوتیزم درمانی علمی جامع و کلاسیک مطابق استانداردهای آمریکا درایران آشنایی ندارد و اصولاً طبق استانداردهای جهانی ، مهارت هیپنوتیزم درمانگری با آموزش سرپرستی شده خیلی طولانی حاصل می شود .

هیچ بیمارستانی در ایران نه در بخشی و نه در درمانگاهی برای ارائه خدمات هیپنوتیزم درمانی کادر یا امکانات لازم را ندارد . هیچ درمانگاه یا کلینیکی که هیپنوتیزم درمانی را انجام دهد. درشرایط کنونی در ایران موجود نیست و کوششهای چند ساله انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران برای تأسیس یک درمانگاه برای آموزش بالینی به کسانیکه مبالغ گزافی بابت شرکت در کلاسهای انجمن پرداخته اند ، مورد موافقت وزارت بهداری قرار نگرفته است . درشرایط کنونی اقدام به هر نوع درمانی از جمله هیپنوتیزم درمانی فقط برای پزشکان و دندانپزشکانی قانونی است که شمارۀ عضویت در سازمان نظام پزشکی ایران را داشته باشند .

روان شناسان برای کسب اطلاع از آزاد بودن یا ممنوع بودن هیپنوتیزم درمانی برای آنان بایستی با سازمان نظام روانشناسی ایران تماس بگیرند تا متوجه شوند این کار را می توانند بصورت مستقل و یا زیر نظر یک روانپزشک انجام دهند .

از چندین هزار فردی که درحدود 20 سال اخیر با پرداخت میلیاردها ریال به آنها قول آموزش هیپنوتیزم درمانی و دادن مدرک معتبر داده شده ، فقط چند نفری در شرایط کنونی از پزشکان و دندانپزشکان در مطب یا درمانگاهی با نصب تابلو به هیپنوتیزم درمانی اشتغال دارند .

اینکه در تحت شرایطی بجز پزشک و دندانپزشک گروه های دیگری می توانند بصورت قانونی هیپنوتیزم درمانی کنند ، خیالی خام است . اگر انجمن هایی یا موسسات آموزشی به غیر از این نظری دارند ، در یک جلسه بحث آزاد مطرح کنند .

از چندین هزار افرادی که پس از پرداخت میلیاردها ریال به آموزش هیپنوتیزم درمانی پرداخته اند ، کوچکترین فایده و بهره ای نبرده وجز در صورت اقدام به هیپنوتیزم درمانی دادگاه و زندان احتمالی  نتیجه ای ندارد . نتایج میلیاردی فقط نصیب کسانی شده که با امیدهای واهی ، این افـراد ساده لـوح را جلب دوره های آموزشی و کارگاه های خود کرده اند .

 

 


با تشکر و سپاس از همراهی شما با وبسایت هیپنوتیزم ایران
همیشه با مطالب جدید در انتظار شما هستیم
من دکتر جمالیان هستم
و بازدید از کارنامه کاری اینجانب که حاصل سالها تحقیق و فعالیت اینجانب در زمینه هیپنوتیزم و روان درمانی می باشد باعث خرسندی است.

برای مشاهده می توانید از منوی وبسایت قسمت معرفی استفاده نمایید.

Jasmine Rose Profile

دکتر رضا جمالیان

با سلام در وبسایت هیپنوتیزم ایران تلاش بر بهبود و ارائه دستاورد های و تجربیات اینجانب در زمینه هیپنوتیزم درمانی و علوم مرتبط شده است.
امیدوارم همیشه همراه ما باشید.
 
создание веб сайтов в Коростене